Bezpieczeństwo na drodze. Cel nas wszystkich

Bezpieczeństwo na drodze jest celem nas wszystkich – kierowców i pieszych. Zdarza się, że jedni stają w opozycji do drugich zarzucając, iż to oni stanowią zagrożenie w ruchu drogowym. Prawdą jest jednak, iż jedni i drudzy mają na swoim koncie zachowania bezmyślne i brawurowe.

Być odpowiedzialnym kierowcą

O ile pieszych zabija szybkość i nieuwaga kierowców, o tyle piesi powodują kolizje swoją bezmyślnością. W starciu pieszego z pojazdem szanse nie są równe. Nikogo nie zwalnia się od myślenia za to, co dzieje się na polskich drogach. Przyczyn wypadków drogowych jest kilka. Są niestety i takie, na które kierowca lub pieszy nie ma wpływu, gdyż nagle słabnie na drodze. Najczęstsza przyczyną jest jednak zbyt mała dbałość o bezpieczeństwo, czyli nadmierna prędkość lub jazda niezgodnie z zasadami ruchu drogowego. Tu już nie można mówić o nieszczęśliwym zrządzeniu losu, gdyż winę za taki stan rzeczy ponosi sprawca zdarzenia. Piesi mają także na swoim koncie niebezpieczne zachowania, jak wybieganie na drogę, wchodzenie na czerwonym świetle, poruszanie się w miejscach niedozwolonych. Wszyscy jesteśmy zobowiązani kierować się własnym intelektem i instynktem samozachowawczym.

Inną sytuacją jest, gdy nagle na drodze zawodzi prowadzony przez nas pojazd. Awaria również może nas zaskoczyć. Jest na to jednak prosta rada. Profilaktyka sprawdza się wszędzie. Dbałość o pojazd, przegląd, uzupełnianie płynów w odpowiednim czasie i reparacja drobnych usterek to kwestie niezwykle podnoszące bezpieczeństwo w czasie jazdy. Z małych usterek robią się duże awarie. Dlatego lepiej jest części i akcesoria motocyklowe lub samochodowe wymieniać lub kontrolować na bieżąco. Motocykle i samochody podczas eksploatacji tracą swoje pierwotne właściwości i należy systematycznie sprawdzać ich stan techniczny. Właściciele pojazdów decydując się na ich zakup muszą być świadomi, iż części i akcesoria motocyklowe czy samochodowe to produkty wymienne. Należy regularnie i świadomie usprawniać swój sprzęt. Cena jaką zapłacimy za swoją swawolę i lekkomyślność, może być w tym przypadku zbyt wysoka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *