Bezpieczeństwo na trasie

Oglądając wiadomości trudno nie zauważyć, że pokaźna liczna newsów dotyczy wypadków drogowych. Wbrew powszechnej opinii, uczestnictwo w ruchu drogowym jest bardziej niebezpieczne od rejsu statkiem albo lotu samolotem. Widać to chociażby po corocznej akcji Znicz.

Oczywiście nie należy dać się zwariować, wypadki jednak chodzą po ludziach i dobrze byłoby zminimalizować ryzyko na trasie. Tak, tak, motoświrze, dotyczy to również Ciebie. Oto kilka porad, jak nie spaść z rowerka.

Zachowaj czujność

Jazda motocyklem jest bardzo emocjonująca i łatwo się w niej zatracić. Jeśli jednak chcesz wrócić z trasy cały i zdrowy, nie chcesz za to, żeby z Twojej maszyny zostały tylko pojedyncze części motocyklowe, musisz mieć oczy szeroko otwarte. Zwracaj uwagę na sygnalizację drogową, powierzchnię i zachowanie innych kierowców, bo nigdy nie wiesz, co komu strzeli do głowy. Nie przesadzaj też z prędkością, trzymaj łapkę grzecznie na klamce hamulca i nie szarżuj na zakrętach.

Shine bright like a diamond

Na drodze musisz być widoczny. Zaopatrz się w elementy odblaskowe (może nawet kamizelkę), a Twoje akcesoria motocyklowe, takie jak hełm, niech będą raczej w jasnych, wyrazistych barwach. W ten sposób nikt Cię nie przeoczy, nawet nocą.

części motocyklowe

Bądź przygotowany do jazdy

Zanim wyruszysz w drogę, zawsze zwróć uwagę na stan swojego pojazdu. Sprawdź ustawienie lusterek, jeśli zostawiasz pojazd poza garażem, sprawdź, czy pod Twoją nieobecność nie zaznał jakichś uszczerbków. Akcesoria motocyklowe potrzebne do jazdy niech będą całe i kompletne, chronią przecież Twoje ciało. Powinieneś też regularnie przeprowadzać przegląd techniczny swojego wehikułu – części motocyklowe z biegiem czasu ulegają zużyciu i muszą być wymieniane.

Wiedza to potęga

Bądź na bieżąco z kodeksem ruchu drogowego. Podstawowa znajomość praw fizyki to duży plus – szczególnie na zakrętach. Jeśli będziesz wiedział, jak działają poszczególne części motocyklowe, to w razie awarii szybko zauważysz sygnały ostrzegawcze. Nadmiar wiedzy nie boli, a nigdy nie wiesz, kiedy jakaś informacja może uratować Ci życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *