mercedes benz

Leasing finansowy samochodu – dlaczego warto się na niego zdecydować?

Nie ulega wątpliwości, że leasing finansowy samochodu jest znacznie mniej popularną formą od leasingu operacyjnego. Warto jednak zastanowić się nad tą formą finansowania, ponieważ umożliwia ona sporą ilość optymalnych rozwiązań. Zwłaszcza właściciele przedsiębiorstw, którzy inwestują w środki trwałe o znacznej wartości powinni rozważyć tę opcję. Sprawdź, czy do nich należysz i jakie korzyści może przynieść Ci leasing finansowy samochodu osobowego.

Leasing finansowy samochodu — dlaczego warto zdecydować się na niego?

Choć dla wielu jest kontrowersyjną formą finansowania środków trwałych, w tym również aut służbowych, leasing finansowy samochodu osobowego niesie ze sobą wiele korzyści. Do najpopularniejszych i najczęściej wymienianych zalet należą:

  1. Czas trwania umowy, który inaczej niż w leasingu operacyjnym, może być dowolny. Okazuje się, że w tym wypadku nie ma żadnych ustawowych ograniczeń o minimalnym czasie jej trwania.
  2. Indywidualna stawka amortyzacji, z której może korzystać Leasingobiorca.
  3. Brak jakichkolwiek ograniczeń, które są związane z minimalną wartością końcową samochodu.
  4. Możliwość zastosowania podatku VAT innego niż 23% (tutaj należy wziąć pod uwagę regulacje podatkowe, z którymi stawka VAT musi być zgodna).

Jak widać powyżej, leasing finansowy samochodu osobowego może być ciekawą formą finansowania, którą warto wziąć pod uwagę, jeśli nie chce się brać tradycyjnego kredytu.

Kolejną korzyścią wynikającą z zastosowania leasingu finansowego jest możliwość traktowania go jako formy dostawy towaru. Oznacza to, że stawka podatku VAT będzie taka sama jak dla przedmiotu leasingu.

Leasing finansowy samochodu a kwestie księgowe

Decydując się na leasing finansowy samochodu warto pomyśleć także o kwestiach księgowych. Otóż w przypadku tej formy finansowania auto przechodzi na własność firmy, co oznacza, że musisz wprowadzić go do ewidencji środków trwałych. Korzystając z niego, musisz dokonać odpisów amortyzacyjnych, a tym samym wliczyć je do kosztów uzyskania przychodu. W tym wypadku kosztem są odsetki, jakie musiałeś zapłacić od części podstawowej raty. Umowa leasingowa wygasa w momencie, kiedy zapłacić ostatnią ratę za auto. Po spłacie auta otrzymasz ostatnią fakturę na około 100 zł, która będzie formą przeniesienia prawa własności do samochodu na Twoje przedsiębiorstwo.