Jak dbać o motocykl?

Dbałość o każdy detal naszego motocykla pozwoli nam na zwiększenie swojego bezpieczeństwa. To nie tylko kwestia estetyki. W pierwszej kolejności należy doprowadzić do takiej sytuacji, aby wszystkie części do motocykli były czyste. Podczas przecierania każdego z podzespołu przy okazji jesteśmy w stanie zauważyć, czy klocki hamulcowe są w dobrym stanie lub czy łańcuch naszej maszyny nie potrzebuje odpowiedniej regulacji.

W sprawie części do motocykli należy zwrócić szczególną uwagę na dbałość elementów zawieszenia. Ulepszenie, serwisowanie amortyzatorów pozwala na systematyczne odświeżanie mocno eksploatowanych. Warto zastosować olej, który na rynku jest szeroko prezentowany przez wielu producentów. Kolejnym krokiem, który należy poczynić jest demontaż i wyczyszczenie zacisków hamulcowych, o czym często się zapomina. Zaniedbanie tego elementu sprawia, że klocki i tarcze ścierają się, co zanieczyszcza obręcze kół. Tą czynność należy powtarzać co roku. To samo dotyczy płynu hamulcowego.

Zainstaluj również mechanizmy, które wraz z układem wydechowym współpracują z ECU i modyfikują poziom spalania, regulując przy okazji krzywą mocy. Dzięki temu twój motocykl będzie miał zapewnione najlepsze osiągi i ekonomiczne spalanie. Codziennie też sprawdzaj ciśnienie w oponach. To decyduje w dużym stopniu o swobodzie prowadzenia twojego motocykla. Należy też kontrolować stan łańcucha. W końcu to on pełni najważniejszą rolę w przekazywaniu mocy na podłoże. Nie dopuść do sytuacji, kiedy będzie zbyt luźny lub podskakuje. Także w drugą stronę – nie może być zbyt napięty, ponieważ może dojść do jego rozerwania. Niepoprawnie zainstalowany łańcuch może spowodować uszkodzenie innych części do motocykli, tj. zużycia zębatek czy też skrzyni biegów. Istotne jest też dopasowanie tłumika do motocykla. Maszyny są produkowane zgodnie ze standardami, a także należy przestrzegać ograniczeń dotyczących emisji spalin oraz głośności. Jeśli zmodernizujesz system wydechowy, to zwiększysz moc oraz unikniesz częstych spadków krzywej mocy.

Zanim jednak dokonasz jakichkolwiek zmian, zakupisz części do motocykli, upewnij się, czy na pewno twój motocykl nadal do ciebie pasuje. Każdorazowa wymiana sprawia, że twoja maszyna staje się inna. Dopasuj go do swojego stylu jazdy oraz warunków fizycznych. W większości motocykli istnieje możliwość regulacji dźwigni, a także pozycji siodełka i podnóżków. Te części do motocykli także możesz wymienić. Poza tym, jeśli nie jesteś pewien dokonania jakiejkolwiek zmian, to skonsultuj to z kimś bardziej doświadczonym lub profesjonalnym mechanikiem. Czasami, aby zadbać o swoją maszynę należy zapłacić, nie jest to w żaden sposób urągające. Pamiętaj, od każdego twojego zainteresowania się wymianą części do motocykli wzrasta też twoje doświadczenie. Za kilka lat nic nie będzie w stanie cię zaskoczyć i unikniesz w ten sposób wielu niespodziewanych usterek. Dziel się też swoją wiedzą z innymi, porównuj przypadki, rozmawiaj. Szukając wsparcia, sam możesz je udzielić komuś innemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *