tapicerka

Egzamin na prawo jazdy – jak stać się prawowitym kierowcą

Droga do uzyskania uprawnień do kierowania samochodem wydaje się niekiedy długa i żmudna, ale każdy, kto w myśl nowych przepisów, chce uzyskać prawo jazdy, musi ją przejść. Od czego obecnie trzeba zacząć?

Przede wszystkim, trzeba mieć zgodę od lekarza. Musimy więc, iść na badanie lekarskie, które rozstrzygnie czy nasz stan zdrowia pozwala nam na prowadzenie pojazdami mechanicznymi. Jeśli, uzyskamy zgodę idziemy do Urzędu Miasta, wydział komunikacji i składamy tam wniosek wraz z potrzebną dokumentacją. Następnie wybieramy sobie szkołę jazdy, w której chcemy odbywać kurs i zapisujemy się w roli kursanta. Po odbyciu takiego kursu – 30 godzin lekcyjnych z zakresu teorii oraz 30 godzin zegarowych praktycznej nauki jazdy – możemy podejść do egzaminu wewnętrznego. Jeśli, egzamin wewnętrzny zakończy się naszym powodzeniem, dostajemy zielone światło, aby podejść do egzaminu państwowego dającego uprawnienia do samodzielnego kierowania pojazdem mechanicznym. Taki egzamin rozpoczynamy od sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, czyli przygotowujemy go do ruchu drogowego, sprawdzając czy wszystkie niezbędne parametry są w normie. Następnie czeka nas wyzwanie na placu manewrowym, czyli egzaminator sprawdza, czy potrafimy wykonać poszczególne elementy, takie jak parkowanie w określonych płaszczyznach. Gdy tą część wykonamy prawidłowo, ruszamy z egzaminatorem na miasto. Tam poruszając się w ruchu drogowym musimy pokazać, iż potrafimy odpowiednio reagować na określone sytuacje drogowe.

Ważną rolę odgrywa tu koncentracja, gdyż ze względu na stres możemy czasem wykonać prozaiczne błędy, które przekreślą nasze szanse na pomyślne zdanie egzaminu. W ruchu ulicznym musimy zachowywać wszelkie wytyczne dotyczące bezpiecznego i prawidłowego kierowania pojazdem. Sugerowanie się światłami, znakami oraz sytuacją na drodze, czyli na przykład, przepuszczenie pieszych będących na pasach. Wszystkie nasze poczynania są obserwowane przez egzaminatora i to on ma decydujący głos, co do naszego sukcesu lub porażki.