Leasing samochodów używanych

Czy można leasingować używane auto? Oczywiście, że tak, jednak należy zapoznać się z procedurami, wymaganiami dotyczącymi m.in. okresu finansowania, pochodzenia i maksymalnego wieku pojazdu. Ponadto tylko niektóre firmy leasingowe finansują samochody używane i na określonych warunkach. Czy jest to ekonomiczne rozwiązanie dla firmy?

Wymagania dotyczące leasingu samochodów używanych

Należy wziąć pod uwagę, że firmy leasingowe preferują finansowanie nowych aut. Decydują się na samochody używane, gdyż czasami na nich wymusza to rynek. Im nowsze auto, tym łatwiej pozyskać je w ramach leasingu i to na dogodnych warunkach. W praktyce maksymalnie siedmioletnie auto można zakupić w ten sposób. Oferta na te roczniki jest jednak bardzo ograniczona. Zazwyczaj 3-4 letnie pojazdy oferowane są przez większość firm. Leasing samochodów używanych posiada niepisaną regułę, iż wiek auta oraz okres spłaty nie powinny łącznie przekraczać ośmiu lat.

Czym jest czynsz inicjalny?

To wysokość wpłaty wstępnej, która maksymalnie może wynieść około 45%, czyli podobnie jak w przypadku leasingu innych środków trwałych. W kwestii wpłaty minimalnej zależy to od polityki danej firmy leasingowej, procedury, która może być uproszczona, standardowa oraz pełna czy też wieku przedmiotu leasingu, źródła pochodzenia. Zazwyczaj, leasing samochodów używanych zakłada wpłatę własną na poziomie od 10 do 15%.

Im wiarygodniejsze źródła, tym łatwiej otrzymać leasing samochodów używanych

Jeśli auto jest stosunkowo nowe, to będzie stanowić bardziej wiarygodne źródło dla dobrego i taniego leasingowania. Najważniejsze w tym przypadku jest to, aby było sprzedawane na podstawie faktury VAT 23%. Należy pamiętać, że im pojazd jest starszy, tym nie oczekujmy od leasingodawcy bardzo korzystnych warunków. W takiej sytuacji lepiej skorzystać z możliwości jakie daje kredyt bankowy lub pożyczka leasingowa. Leasing samochodów używanych nie jest tak łatwy w przeprowadzeniu, jak w przypadku aut nowych, z salonu.