Jeszcze do niedawna to leasing był kojarzony z możliwością najmu samochodu na określonych warunkach. Obecnie na rynku dostępny jest także długoterminowy wynajem samochodów, z którego mogą skorzystać zarówno firmy, jak i osoby fizyczne. Warunki tego typu najmu są na tyle atrakcyjne, że budzę on coraz większe zainteresowanie. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest jedną z wygodnych form finansowania pojazdów. Oznacza to także, że stał się wygodną alternatywą dla zakupu samochodu na kredyt lub leasingu. Sprawdź, czym jest najem długoterminowy samochodu i co wziąć pod uwagę chcąc wybrać najlepszą ofertę.
Najem długoterminowy auta — co to takiego?
Najem długoterminowy samochodu to jedna z forma finansowania pojazdu, która polega na wydzierżawieniu auta na założony w umowie czas. Niektórzy słusznie twierdzą, że długoterminowy wynajem samochodu jest swoistą formą outsourcingu, w którym wszelkie zadania i koszty, które są stricte związane z utrzymaniem pojazdu najczęściej ponosi wynajmujący.
Decydując się na ten rodzaj najmu, kierowca nie musi martwić się o koszty eksploatacyjne, jakie musiałby ponieść, gdyby kupował samochód na własność. Przez cały okres, w jakim prowadzony jest długoterminowy wynajem samochodu, właścicielem samochodu pozostaje firma, która go wynajęła. Najemca może jednak dysponować autem wg własnego uznania, chyba że w umowie zostały zawarte określone zapisy ograniczające jego możliwości.
Długoterminowy wynajem samochodu a podatki
Przyglądając się podatkom — najem długoterminowy samochodu z podatkowego punktu widzenia traktuje się jako leasing operacyjny, który nie zakłada konieczność wykupu pojazdu po okresie najmu. Cechą charakterystyczną, która wyróżnia wynajem długoterminowy samochodu, jest konieczność wpisania w umowie maksymalnego rocznego przebiegu samochodu. Warto mieć na uwadze, że cena wynajmu będzie uzależniona d konkretnego modelu auta. I tak za BMW trzeba będzie więcej zapłacić, niż np. za Fiata.