Na polskich drogach coraz więcej pojazdów mechanicznych. Korki, stres, pospiech to czynniki wpływające destrukcyjnie na niemalże każdego kierowcę. Ponieważ człowiek jest coraz bardziej mobilny i na jedną rodzinę przypada często więcej niż jeden samochód, tłoczno na parkingach i coraz trudniej znaleźć w mieście miejsce parkingowe.
Niestety, ten wzmożony ruch na drogach to też i przyczyna wypadków drogowych. A tych w całym kraju, każdego dnia nie brakuje. Te niechlubne statystyki drogowych kolizji i wypadków niestety są wysokie. Policyjna drogówka ma co robić na polskich ulicach. Wina za wypadki często jest po stronie nieodpowiedzialnych kierowców, którzy w brawurowy sposób starają się jak najszybciej pokonać dany odcinek trasy. Lista przyczyn wypadków jest naprawdę długa i jak się okazuje nawet doświadczeni kierowcy jeżdżą niekiedy zbyt rutynowo, zapominając o przestrzeganiu przepisów. Od lat rząd, policja oraz wszelkie instytucje pomocowe, zastanawiają się jak zwiększać bezpieczeństwo na drodze i mimo, uświadamiania społeczeństwa, na przykład, poprzez kampanie społeczne, wypadki były, są i wszystko wskazuje na to, że będą. Zbyt szybka prędkość to ciągły zabójca na polskich szosach. Być może to efekt dzisiejszych czasów, że zawsze i wszędzie się spieszymy. Ciągle za czymś gonimy. Jesteśmy nerwowi, zestresowani i te emocje przenoszą się też za kierownicę. Jak pokazują policyjne statystyki, iż rocznie w wypadkach samochodowych ginie około 2500 osób. W przeciągu czterech lat liczba zgonów na drogach równa się liczbie ludności niewielkiego miasteczka. Osobną liczbę stanowią jeszcze osoby poszkodowane w wypadku, czyli ranni, którzy ucierpieli, choć wypadek przeżyli. Co jeszcze można zrobić, aby ta liczba tak bardzo nie raziła po oczach?
Co robić, aby na polskich drogach było coraz mniej krzyży upamiętniających tragiczne losy zmarłych kierowców lub pasażerów?
Duża w tym rola dobrych nawyków na drodze wpajanych już od dzieciństwa. Bezpieczne zachowania obowiązują, zarówno kierowców, jak i pieszych. Musimy być po prostu bardzo ostrożni, czujni i skoncentrowani. Bezwzględnie przestrzegać zasad bezpiecznego poruszania się po drogach i zachowywać szczególną ostrożność w terenach zabudowanych. Kary finansowe, czy nawet wyroki sądowe, choć mogą być dotkliwe, nie są równoważne w przypadku utraty zdrowia lub życia.