Czy rzeczywiście wszystkie obowiązki, które są na nas nakładane, jeżeli chodzi o eksploatowanie samochodu, są bezwzględne pod rygorem otrzymania kary pieniężnej? Jak najbardziej tak. Jeżeli podejrzewasz, że możesz sobie na przykład jeździć bez dowodu rejestracyjnego albo prawa jazdy, to co prawda teoretycznie jest to możliwe. Lepiej jednak jest mieć te dokumenty przy sobie. Nie ma jednak takiego obowiązku, ale z drugiej strony bezwzględnie musimy co roku robić przegląd auta. No, chyba że samochód jest dopiero co kupiony w serwisie i całkowicie nowy. Wówczas możemy z tym zaczekać 3 lata. Bez względu też na to, czy masz samochód starszy, czy nowszy, musisz wiedzieć, ile kosztuje przegląd auta.
Jaki jest przybliżony koszt przeglądu?
Oczywiście jedną z ważniejszych kwestii dla wszystkich kierowców jest to, jakie konkretnie będą to koszty. Generalnie, jeżeli chodzi o samochody osobowe, na każdej stacji diagnostycznej zapłacimy około 100 zł. Kwoty takie są ustalane odgórnie, a więc nie ma możliwości, aby jakaś stacja diagnostyczna ustalała tu osobne cenniki. Oczywiście możemy zapłacić więcej, jeżeli przewidujemy jeszcze jakieś dodatkowe badania. Jeżeli jednak chodzi o te przewidziane przepisami polskiego prawa, to obowiązuje wspomniana kwota. Naturalnie będziemy musieli zapłacić więcej, jeżeli chodzi o autobusy albo samochody ciężarowe. W takiej sytuacji najlepiej jest się zorientować, ile kosztuje przegląd auta, dzwoniąc do konkretnej stacji diagnostycznej.
Jakie badania przewiduje przegląd?
Oczywiście przed udaniem się na przegląd, dobrze jest też wiedzieć, jakie konkretnie badania będą przeprowadzone. W pierwszej kolejności sprawdza się amortyzatory, bo one najbardziej się zużywają, szczególnie na nierównych polskich drogach. Poza tym oczywiście trzeba skontrolować hamulce, łącznie z hamulcem ręcznym. Sprawdzane są także światła długie i postojowe, a także kierunkowskazy. Dobrze jest też przy okazji sprawdzić zbieżność kół i zapytać diagnostę, w jakim stanie jest podwozie.