tapicerka

Pranie tapicerki – garść wskazówek

Pozornie proces prania tapicerki samochodowej wydaje się żmudny i skomplikowany. Wystarczy jednak kilka podstawowych reguł, by odkryć, że to nie takie straszne zajęcie, jak mogłoby się wydawać. Najważniejszym krokiem będzie skompletowanie sprzętu oraz produktów, niezbędnych w całym procesie, w tym:

  • odkurzacza do prania ekstrakcyjnego,
  • odkurzacza „na sucho”,
  • opryskiwacza z pompką,
  • chemii piorącej (odpowiednie kosmetyki do auta bywają równie ważne, co apteczka do samochodu),
  • ciepłej wody.

Pranie krok po kroku

Całość procesu powinna się rozpocząć od dokładnego odkurzenia wnętrza samochodu. Jest to sprawa kluczowa, bowiem zdecydowana większość zanieczyszczeń tapicerki to związki, które w żaden sposób nie rozpuszczą się w wodzie – między innymi piasek i drobinki kurzu. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca takie jak wykładzina czy przestrzeń między fotelami. Właśnie tam zbiera się z reguły najwięcej nieczystości. Wiele zależy także od samej jakości tapicerki – w niektórych przypadkach przyda się szczotka do wyczesywania piasku z wykładziny.

Kolejnym krokiem jest pranie tapicerki, a także pozostałych tekstyliów samochodowych. Wcześniej warto także oczyścić plastikowe elementy, by uniknąć powstawania zacieków, które mogą być trudne do usunięcia. Następnie w kolejce do prania są fotele i wykładziny. Bardzo ważne jest, by nie przemoczyć materiału, jak również by pamiętać o dokładnym odsysaniu wody.

Jakie kosmetyki do auta wybrać?

Zarówno środek do tapicerki, jak i inne detergenty powinny odpowiadać różnym typom zabrudzeń. Podstawowym produktem jest tak zwany prespray, dzięki któremu możliwe jest rozpuszczenie brudu oraz zmydlenie oleistych zabrudzeń. W przypadku braku pewności, co do skuteczności (i „mocy”) danego detergentu, warto przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu – uszkodzenia właściwie się nie zdarzają, takie działanie pozwoli jednak sprawdzić, czy konkretny środek do tapicerki działa w odpowiedni sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *