Jak pokonać lęk przed prowadzeniem samochodu?

Zdarza się, że nie siadamy za kółkiem, mimo że już dawno ukończyliśmy kurs na prawo jazdy. Warszawa jest miastem, które może budzić lęk wśród kierowców ze względu na duże natężenie ruchu, jednak w mniejszych miejscowościach również mieszkają kierowcy, którzy korzystają z taksówek i komunikacji miejskiej, mimo że mają w garażu własne auto. Skąd bierze się lęk przed prowadzeniem samochodu i jak sobie z nim poradzić?

Poznaj swój lęk

Są ludzie, którzy nigdy nie widzieli siebie za kierownicą, a kurs na prawo jazdy w Warszawie ukończyli ze względu na presję rodziny i znajomych, którzy naciskali, twierdząc, że „to ci się przyda”. W Polsce posiadanie prawa jazdy po ukończeniu 25. roku życia jest oczywistością, dlatego osoby bez tego dokumentu bywają dyskryminowane. Jeśli jednak ukończyłeś kurs ze względu na presję otoczenia, a mimo tego nie jeździsz, prawdopodobnie przyczyną twojego lęku jest fakt, że nie uważasz się za dobrego kierowcę, czyli takiego z pasją. Do innych przyczyn lęku przed prowadzeniem samochodu możemy zaliczyć traumatyczne doświadczenia, takie jak udział w wypadku czy nieprzyjemności ze strony innych uczestników ruchu. Powodów jest wiele, dlatego warto szczerze porozmawiać z samym sobą i odpowiedzieć sobie na pytanie o przyczynę własnego lęku.

Zacznij od początku

Jeśli już wiesz, jaki jest powód twojego strachu przed prowadzeniem samochodu, zadaj sobie pytanie, czy chciałbyś się go pozbyć. Prawo jazdy jest niezwykle przydatne, szczególnie osobom, które mieszkają na obrzeżach miast lub na wsiach i codziennie dojeżdżają do pracy. Własny samochód pozwala na niezależność – nawet gdy zaśpisz, nie musisz martwić się, że ucieknie ci autobus. Jeśli więc twoja odpowiedź jest twierdząca, zanim usiądziesz po latach za kółkiem, warto przypomnieć sobie informacje, które poznałeś, realizując kurs na prawo jazdy. Warszawa to wymagające miasto dla kierowców, dlatego powinieneś odświeżyć swoją wiedzę i umiejętności.

Pod okiem profesjonalisty

Zanim ponownie zaczniesz prowadzić samochód, poproś zaufanego kierowcę, by towarzyszył ci przez kilka dni jako pasażer – w ten sposób poczujesz się pewniej za kółkiem i będziesz mógł w każdej chwili uzyskać poradę. Najlepszym pomysłem jest jednak skorzystanie z jazd doszkalających, które oferuje wiele szkół prowadzących kurs na prawo jazdy w Warszawie, np. OSK Enigma. Podczas kilku jazd doszkalających z instruktorem poznasz swoje braki, przypomnisz najważniejsze manewry i pozbędziesz się lęku, który do tej pory cię paraliżował i nie pozwalał usiąść za kółkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *