rejestracja motoru

Rejestracja pojazdu – jak zarejestrować motor?

Proces rejestracji motocykla nie jest bardzo skomplikowany. Jednak może on okazać się niezwykle stresujący dla początkujących jeźdźców, ponieważ w wielu przypadkach nie wiedzą, czego się spodziewać. Rejestracja motoru to proces, w którym właściciel pojazdu rejestruje go w odpowiednich urzędach. Ten proces rejestracji jest obowiązkowy dla wszystkich właścicieli jednośladów i pozwala on również na upewnienie się, że posiadają oni prawo własności do wybranej maszyny. Jeśli zastanawiasz się jak zarejestrować motor, przeczytaj poniższy artykuł! 

Rejestracja motoru w Polsce – jakie kroki należy wykonać? 

Rejestracja motocykla w Polsce nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Musisz zdawać sobie sprawę z różnych obowiązujących zasad i przepisów. Od czego więc zaczyna się rejestracja motoru? Przede wszystkim od uzyskania niezbędnych informacji na temat procesu rejestracji, ponieważ pozwoli Ci to uniknąć stresu i błędów podczas rejestracji. Rejestracja motoru wiąże się z opłatami, które zobowiązany jest opłacić każdy właściciel jednośladu. Koszty nie są jednak stałe i różnią się w zależności od chociażby rodzaju tablic rejestracyjnych. Rejestracja motoru wiąże się również z przygotowaniem odpowiednich dokumentów takich jak:

  • umowa kupna-sprzedaży pojazdu lub umowa darowizny,
  • karta pojazdu – jeśli jej nie posiadasz, zaopatrz się w dokument potwierdzający jej brak,
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
  • potwierdzenia dokonania opłaty rejestracyjnej,
  • potwierdzenie zakupu polisy OC. 

Tylko kompletne i prawidłowo wypełnione dokumenty, pozwolą Ci na rejestracje pojazdu bez zadawania dodatkowych pytań o to jak zarejestrować motor. Na rejestracje jednośladu masz trzydzieści dni liczone od dnia jego zakupu. Należy jednak pamiętać, że pojazd niezarejestrowany nie powinien pojawić się na polskich drogach, dlatego zajmij się rejestracją jednośladu jak najszybciej! Urząd, który zajmuje się wyrobieniem dowodu rejestracyjnego i rejestracją pojazdu na wydanie dokumentów również ma trzydzieści dni, choć zazwyczaj proces ten odbywa się o wiele szybciej.