ubezpieczenie auta OC

Zakup używanego auta – ile czasu będziemy mieli na jego ubezpieczenie?

 

Zakup używanego samochodu dla wielu z nas jest korzystniejszy, nic więc dziwnego, że to właśnie na takie rozwiązanie się decydujemy. Tylko jak wygląda sytuacja z ubezpieczeniem? Ile czasu będziemy mieli na jego wykupienie? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

 

Zakup używanego pojazdy a OC poprzedniego właściciela 

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że mamy do czynienia z obowiązkowym ubezpieczeniem, które zostało wprowadzone po to, by zabezpieczyć poszkodowanych przed ewentualnymi sytuacjami, w których poniosą szkodę w zdarzeniach drogowych. Tym samym każdy, kto posiada pojazd mechaniczny, zobowiązany jest do jego wykupienia. Jednak warto wiedzieć, że ubezpieczenie OC przypisane jest do pojazdu, a nie do kierowcy.

 

Co za tym idzie, jeśli nabywamy od kogoś samochód, to sprzedawca jest zobowiązaniu do oddania również dokumentu OC. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdzie właściciele unikają płacenia i sprzedają samochody bez ważnego OC, więc warto być wyczulonym na tego typu sytuacje, bo od momentu nabycia, to my będziemy odpowiadać za ubezpieczenie. 

 

Ile jest czasu na ubezpieczenie auta po zakupie?

Trudno tutaj o udzielenie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od tego, jak prezentuje się polisa samochodu, jaki mamy w planach nabyć.  Jeśli kupujemy pojazd, którego polisa wygasa za dwa lub trzy dni, to dokładnie tyle czasu mamy na wykupienie nowego OC. Każdy dzień zwłoki będzie jednoznaczny z grzywną, ponieważ pamiętamy, że w chwili podpisania umowy to na nas przechodzą wszystkie obowiązki. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku polis ważnych jeszcze kilka miesięcy, więc jeśli zastanawiamy się, ile czasu na ubezpieczenie samochodu po zakupie będziemy mieli, to tutaj możemy odetchnąć z ulgą. Okazuje się, że możemy z niej korzystać do momentu, aż upłynie jej termin ważności. Oczywiście możemy też zrezygnować z tej umowy i kupić nowe OC dla pojazdu, który nabyliśmy i jest to dobra decyzja, gdy dana ubezpieczalnia dokona rekalkulacji składki.