Odszkodowania komunikacyjne i ich rodzaje

Decydując się na zakup samochodu, warto od razu rozważyć jakie rodzaje polis ubezpieczeniowych oferują polskie towarzystwa ubezpieczeniowe. W razie najgorszego, odszkodowania komunikacyjne pozwolą nam na pokrycie strat, które normalnie mogłyby stanowić poważny uszczerbek dla domowego budżetu.

Najpopularniejszym odszkodowaniem komunikacyjnym, z jakiego najczęściej korzystamy w Polsce jest to wynikające z polisy ubezpieczeniowej OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej. To ubezpieczenie ma charakter obowiązkowy i chroni nas przed koniecznością pokrywania np. kosztów leczenia ofiary wypadku, który sami spowodowaliśmy. To często wielusettysięczne kwoty.

Odszkodowania komunikacyjne z OC

Dochodzący praw w ramach odszkodowania komunikacyjnego, jakim jest OC, mogą w pewnych przypadkach rościć sobie też prawo do pokrycia kosztów rehabilitacji czy wypłacania renty. Pokrywanie tak wysokich kwot z własnej kieszeni byłoby na ogół niemożliwe. Stąd obligatoryjny charakter tego typu ubezpieczenia komunikacyjnego. Niestety, jeśli sami spowodujemy wypadek naszym autem, w którego wyniku nasz pojazd dozna uszkodzeń, nasze OC nie pokryje kosztów ich likwidacji. Jest to tylko możliwe, jeśli do kolizji dojdzie w wyniku działania innego użytkownika ruchu. Wówczas skorzystamy z jego OC.

AC ubezpiecza nasze auto

W opisywanym przypadku, by móc pokryć koszty naprawy uszkodzonego przez nas nieumyślnie pojazdu, powinniśmy skorzystać z innego typu ubezpieczenia, jakim jest auto casco. AC da nam odszkodowanie komunikacyjne, także w przypadku kradzieży naszego auta. Polisa AC zabezpieczy nasz samochód także, gdy zostanie ono uszkodzone w wyniku zderzenia ze zwierzętami. Samochód będzie też chroniony przed działaniami osób trzecich, jakimi są np. akty wandalizmu. Coraz częściej zdarzają się wypłaty odszkodowań komunikacyjnych wywołanych przez siły natury. Zalicza się do nich między innymi gradobicia oraz powodzie.

NNW dla pasażerów

Wśród odszkodowań komunikacyjnych, z jakich korzystamy w Polsce jest także NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Przewiduje ono finansową rekompensatę dla wszystkich pasażerów auta, które doznały obrażeń lub nawet zginęły w wyniku wypadku.

Ostatnim z odszkodowań komunikacyjnych, z których korzystamy najczęściej jest to wynikające z ubezpieczenia „Assistance”. Dzięki niemu uzyskamy pomoc techniczną np. gdy nasze auto odmówi posłuszeństwa. Warto zawczasu zabezpieczyć się, by w razie nieszczęścia móc skorzystać z odszkodowania komunikacyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *