Pasy napędowe – do czego służą?

Pasy napędowe, zwane też klinowymi, mają za zadanie przenosić moment obrotowy maszyny.

Na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów, wykorzystywanych zarówno w samochodach, jak i maszynach stojących w halach produkcyjnych. Ich działanie opiera się na przenoszeniu momentu obrotowego z koła pasowego wału jednostki zasilającej, na koła urządzeń odbiorczych. Pas napędowy wsuwa się w koło poprzez tarcie wywołane pracą, redukując w ten sposób do minimum potencjalną utratę energii.

Budowa pasa

Pasy te nazywa się klinowymi, ponieważ ich przekrój ma trapezoidalny kształt. Cechą szczególną tych części jest ich dokładnie opracowana wielowarstwowość. Pierwszą warstwą jest warstwa nośna, składająca się z linek, wykonanych ze stali lub poliamidu. Rolą tej warstwy jest zapewnienie pasowi wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Pod spodem znajdziemy z kolei gumową/kauczukową warstwę podatną, zaś pod nią – tkaninowo-gumową. Wszystko to pokrywa płócienna taśma wulkanizowana, gwarantująca pasowi rozciągliwość, trwałość i elastyczność.

Pasy napędowe są dodatkowo narażone na ogromną intensywność pracy każdego dnia. Maszyny pracują szybko, do tego pozostają włączone na kilka godzin dziennie. Struktura pasów pomaga im w wytrzymaniu takich warunków, jednocześnie nie wydając z siebie głośnych odgłosów, obniżających kulturę pracy.

Dostosowanie pasa do maszyny

Na rynku istnieją różne rodzaje pasów klinowych, przeznaczonych do konkretnych maszyn, wykorzystywanych przez klientów. Niektóre z nich wymagają od pasów większej wytrzymałości, zaś inne – szybkiej, skutecznej pracy. Dla przykładu, szlifierki wykorzystują pasy płaskie, przenoszące moc w napędach otwartych oraz stycznych. Tego typu urządzenia nie pracują bowiem cały czas. Jeżeli szukamy z kolei pasu napędowego do maszyn produkcyjnych, pozostających w użyciu przez kilka godzin dziennie, powinniśmy skorzystać z modeli zębatych, dostępnych w wielu odmianach, umożliwiających dostosowanie ich do naszych potrzeb.

Maszyny pokroju pras lub wszelakich urządzeń do obróbki drewna wykorzystują z kolei pasy wielorowkowe. Są one przeznaczone przede wszystkim do pracy z niewielkimi kołami napędowymi, w przekładniach o niskiej precyzji. Odznaczają się one sporą odpornością na zabrudzenia oraz działanie wysokich temperatur. Ich wzmacniany grzbiet gwarantuje przy tym długą żywotność.

Jakiego producenta pasów polecamy?

Pasy napędowe są elementami, na których nie powinno się oszczędzać. Zerwanie pasa wiąże się z zastojem w produkcji, a czasem nawet uszkodzeniem maszyny. Z tego też powodu, powinniśmy przywiązać szczególną uwagę do renomy producenta, oferującego nam tego typu komponenty.

Naszą rekomendacją są wysokiej jakości pasy klinowe renomowanej marki Habasit. W ich produkcji wykorzystano szereg najwyższej klasy materiałów. Poliester PET gwarantuje wytrzymałość pasów wielozadaniowych, zaś w elementach do pracy przy dużym obciążeniu wykorzystano Poliamid PA. W ofercie firmy nie zabrakło także zaawansowanych pasów z elastycznego, wytrzymałego Aramidu PTPA. Każda z opcji, dobrana do wykorzystywanych przez nas urządzeń, zapewni nam ich prawidłową pracę na wiele miesięcy.